LKS LOTNIK Jeżów Sudecki
OFICJALNY PORTAL KLUBU SPORTOWEGO LOTNIK

Turniej im. Dawida Badeckiego

17 Jun 24

   W miniony weekend, 25 i 26 czerwca 2016 roku, na stadionie w Jeżowie Sudeckim już po raz drugi odbył dwudniowy turniej piłki nożnej dla dzieci im. Dawida Badeckiego. Zmarły tragicznie w styczniu 2015 Dawid reprezentował barwy jeżowskiego Lotnika w latach 2009-20011, jednak z klubem związany był także po zakończeniu występów na boisku. Jego barwna i charakterystyczna postać, ale przede wszystkim nieszukająca poklasku chęć pomocy oraz wsparcia niesionego także dla inicjatyw piłkarskich w naszym klubie, zainspirowała osoby z Jego otoczenia do cyklicznie organizowanego turnieju – pikniku piłkarskiego dla najmłodszych. Docelowo cały event ma być idealnym połączeniem zdrowej formy zabawy i spędzania czasu w gronie kolegów i przyjaciół dla najmłodszych, ale także doskonałą okazją do relaksu i odpoczynku dla dorosłych, w przeważającej większości rodziców młodych piłkarzy, których trud i wielki wysiłek włożony w realizację pasji swoich dzieci często bywa niezauważony.

   Tegoroczna edycja turnieju przewidywała rywalizację rozłożoną na dwa dni, w 4 różnych kategoriach wiekowych: skrzat, żak, orlik i młodzik.

   W sobotę na czterech boiskach swoje mecze rozegrały dzieci najmłodsze w kategoriach skrzat i żak, zaś w niedzielę na murawę wybiegły orliki i młodzicy. Łącznie w imprezie udział wzięło 28 drużyn, w tym zespoły m.in. z Trzebnicy, Bolkowa, Legnicy czy Wrocławia. Pierwszy dzień rywalizacji poprzedziło krótkie otwarcie turnieju przez siostrę Dawida, Patrycję Badecką, która wraz organizatorem z ramienia klubu Maćkiem Maćkowskim życzyła dzieciom udanej rywalizacji w duchu „fair play”.

                      Patrycja Badecka i Maciek Maćkowski otwierają turniej im. Dawida Badeckiego.

   Rywalizacja to w tym przypadku termin mocno umowny, ponieważ w grupie wiekowej skrzat (2009 i młodsi), nie wyłoniono zwycięzców – każda z drużyn bez względu na wyniki bezpośrednich meczów solidarnie zajęła I miejsce – celem turnieju dla tak małych dzieci jest przede wszystkim promocja piłki nożnej w formie zabawy, dlatego oprócz meczów dzieci mogły wziąć udział w kilku konkurencjach sprawnościowych z nagrodami, przyozdobić policzki dowolnie wybranym, ręcznie malowanym wzorem, puszczać giga bańki mydlane czy przekąsić gofra, racząc się świeżo wyciskanym sokiem owocowym.

   Równolegle, na dwóch innych boiskach, w systemie "każdy z każdym" swoje mecze rozgrywali mali piłkarze w kategorii żak. Mimo wielkiego upału, dzieci imponowały wielkim zaangażowaniem i sercem do walki – nie było narzekania na ciężkie warunki pogodowe i szukania winnych porażki w osobie sędziego - rzecz absolutnie niespotykana w przypadku seniorów :)

   Pierwszego dnia turnieju, po zakończonych zmaganiach dzieci doszło do seniorskiego, towarzyskiego spotkania byłych kolegów i przyjaciół Dawida z boiska. W II " Meczu Przyjaciół Dawida " - pod taką nazwą w świadomości publicznej funkcjonuje to symboliczne spotkanie - zmierzył się zespół KS Karkonosze - złożony z graczy występujących w przeszłości, wspólnie z Dawidem w różnych drużynach klubu ze Złotniczej - z Lotnikiem Jeżów Sudecki - kolegami, którzy reprezentowali w przeszłości z Dawidem barwy jeżowskiego klubu. Ustalona godzina tego meczu nałożyła się z pojedynkiem reprezentacji Polski ze Szwajacarią w ramach 1/8 finałów Mistrzostw Europy we Francji, dlatego zanim zawodnicy wybiegli na boisko, współnie obejrzeli to emocjonujące spotkanie w specjalnie przygotowanej 'jeżowskiej strefie kibica'.

Wyczerpującą relację z tego nietypowego meczu przygotował portal jg24.pl - by ją przeczytać - proszę kliknąć poniższe zdjęcie

   Niedzielne zmagania orlików i młodzików upłynęły już w zdecydowanie korzystniejszych warunkach pogodowych - Orliki rywalizowały w dwóch grupach, z których dwie najlepsze drużyny wałczyły w finale – pozostałe drużyny rywalizowały o niższe miejsca. Wśród orlików zwyciężyła drużyna AP Chojnik Jelenia Góra. W najstarszej kategorii młodzik najlepsza okazała się zaś drużyna Karkonoszy Jelenia Góra, przed TSSR Polonia Trzebnica i AP Chojnik Jelenia Góra.

   Tło turnieju piłkarskiego stanowił okazały piknik, na którym licznie dopingujący swoje pociechy rodzice mogli spróbować karczek i kiełbasę z grilla, ciasta i lody. Dostępne były także zimne i ciepłe napoje, świeży wyciskany sok z owoców oraz inne drobne przekąski. Oprócz wymienionych wcześniej atrakcji dla dzieci, na dobre " rozkręciła się " także loteria fantowa, w której do wygrania były bardzo ciekawe nagrody – m.in. koszulki z podpisami sportowców, piłki  \czy też różnego typu zaproszenia lub karnety. Każda drużyna miała zapewniony ciepły posiłek, owoce, wodę i drobne smakołyki ( promocji 2 banany gratis + żelki gratis nie znajdziemy w żadnym supermarkecie :P )

Osobny akapit należy poświęcić organizatorom, darczyńcom i partnerom całego wydarzenia.

   Szefem projektu i głównym pomysłodawcą był Maciej Maćkowski – trener młodzieży w naszym klubie, bez którego energii i uporu cała impreza by się nie odbyła. Skutecznie zaangażował w całą organizację imponującą liczbę wolontariuszy i współtwórców całego turnieju, który - z zachowaniem należytych proporcji - stał się jedną z ważniejszych inicjatyw klubu Lotnik w całym roku 2016. Szczególne brawa należą się oddanym rodzicom młodych piłkarzy jeżowskiego Lotnika, którzy stanęli na wysokości zdania mając swój wkład praktycznie w każdym aspekcie organizacyjnym tego wydarzenia. Silnego wsparcie udzieliła również rodzina Dawida Badeckiego, dla której cała inicjatywa ma ze zrozumiałych względów charakter wyjątkowy...Dziękujemy!

   Maciej mógł liczyć także na pomoc kolegów z juniorskiej i seniorskiej drużyny Lotnika, którzy wraz z partnerkami stanowili bardzo silne wsparcie organizacyjne i porządkowe całej zabawy. Nie można również zapomnieć o zawsze pomocnym prezesie Lotnika Tadeuszu Chwałku.

Na serdeczne podziękowanie i uznanie zasługuje kilka lokalnych firm i przedsiębiorstw, które nie pozostały obojętne na prośby wsparcia tego szczytnego celu.

   Wszystkim wymienionym i niewymienionym raz jeszcze dziękujemy za pomoc i wkład w organizację tego turnieju. Chcemy by w przyszłości na stałe zagościł on w kalendarzu podobnych imprez dla dzieci w naszym regionie. Mamy nadzieje, że turniej nadal współtworzony będzie „dla Nas, przez Nas”  w duchu bezinteresownej pomocy, na rzecz krzewienia sportowego wychowania najmłodszych piłkarzy, przykładem postawy patrona całej inicjatywy – ś.p. Dawida Badeckiego.

Poniżej odnośnik do okazałej galerii ze zdjęciami z tego wydarzenia autorswta Zygmunta Iłowskiego! (proszę kliknąć poniższe zdjęcie)

Zdjęcia dostępne także na klubowej stronie internetowej w dziale GALERIE

Poniżej relacje z zaprzyjaźninych lokalnych portali 

Zachęcamy do czytania i oglądania !

         

Pozostałe zdjęcia

Komentarze (0)

klasa okręgowa 2023-24, grupa: Jelenia Góra
Zespół M. Pkt.
1. Apis Jędrzychowice 23 55
2. Lotnik Jeżów Sudecki 23 48
3. Włókniarz Leśna 23 46
4. Orzeł Mysłakowice 23 44
5. Twardy Świętoszów 23 41
6. Victoria Jelenia Góra 23 36
7. Chrobry Nowogrodziec 23 31
8. Hutnik Pieńsk 23 30
9. Nysa Zgorzelec 23 30
10. Pogoń Świerzawa 23 28
11. Gryf Gryfów Śląski 23 28
12. Granica Bogatynia 23 27
13. Iskra Łagów 23 25
14. Olimpia Kowary 23 23
15. KS Stare Jaroszowice - Żeliszów 23 17
16. Górnik Węgliniec 23 11


Partnerzy